skip navigation

News: College commitments (2023-24 school year)

By Chicagoland Soccer, 05/10/24, 12:22AM CDT

Share

GIRLS

(140: 81 Division I; 13 Division II; 39 Division III;  4 NAIA; 3 NJCAA )

 

Aurora Central
River Grabowski, GK, Anderson (Division III)

Back of the Yards
Camila Torres, MF, Elmhurst (Division III)

Barrington
Megan Holland (2025), GK, Kentucky (Division I)
Madeline Lewis (2025), MF, Miami (Ohio/Division I)
Piper Lucier (2025), F, Marquette (Division I)
Sarah Sarnowski, F, Saint Louis (Division I)
Roos VanRoekel, D, Loyola (Division I)
Maddy Ziebarth, MF, Indiana State (Division I)

Bartlett
Gracie Cwik, MF, Saginaw Valley State (Division II)
Emily Kopanicak, D, Washington College (Division III)

Batavia
Abigail Edwards, F, Wheaton (Division III)
Hannah Hickman (2025), D, Eastern Illinois (Division I)
Emma Stoodley, D, Loras (Division III)
Reagan Sulaver (2025), GK, Western Michigan (Division I)

Benet
Rania Fikri, MF, Chapman (Division III)
Nora Hanson, D, Stetson (Division I)

Belvidere North
Cortlyn Hefty, F, Cleveland State (Division I)

Carmel
Bella D’Amore, D/MF, Loras (Division III)
Ema Delgado (2025), MF, Northern Michigan (Division II)

Crystal Lake Central
Brooklynn Carlson, F, Wisconsin-Whitewater (Division II)

Deerfield
Emily Fox, MF, Saint Louis (Division I)
Addison Soroka, D, Washington University (St. Louis/Division III)

DeLaSalle
Mia Ortega, F, Virginia Military (Division I)
 

Downers Grove South
Hannah Fedinec, GK, Loras (Division III)
 

Elk Grove
Maggie Maher, F, Lewis (Division II)
Kacey Wadas, MF/D, Wisconsin-Stevens Point (Division III)

Elmwood Park
Elizabeth Kelsey, D, MF, DuPage (NJCAA)
Zyanna Turcios, D/F, Beloit (Division III)

Evanston 
Jocelyn Leigh, F, Loyola (Division I)
Shea Lucas, GK, Wisconsin-Stevens Point (Division III)
Sydney Ross, MF/F, Swarthmore (Division III)

Freeport
Autumn Diduch, F, Illinois State (Division I)

Fremd
Ava Catherall, MF, Denison (Division III)
Gemma Gillespie, MF, Butler (Division I)
Bella Scesniak, D, Loras (Division III)

Geneva
Lilly Coats, D, Marquette (Division I)
Olivia Rawls, F, Calvin (Division III)
​Evyn Schokora, MF, Winthrop (Division I)
Leyna Yonehara, D, Illinois Institute of Technology (Division III)
 

Glenbard West
Ava Callaway, GK, Taylor (Division III)

Glenbrook South
Claire Baim, F, Rochester (Division III)
Lindsey Ciss, D, Fairfield (Division I)
Mikayla Morse, GK, Yale (Division I)
Megan Murray, F, Denver (Division I)
Olivia Ollmert, F, Illinois-Chicago (Division I)

Grayslake North
Izzy Ceaser (20250, MF, West Virginia (Division I)

Herscher
Katelyn Borschnack, F, Southern Indiana (Division I)

Highland Park
Audrey Alberts (2025), D, Northwestern (Division I)Hersey
Faith Sena, MF, Taylor (Division III)

Hononegah
Molly Hughes, MF, Illinois State (Division I) 

Joliet Catholic
Ella Dwyer, MF, Eastern Illinois (Division I)

Lemont
Emma Amberg, F, Carthage (Division III)
Casey Kittridge, D, Eastern Illinois (Division I)
Ella Simpson (2025), MF/D, Western Michigan (Division I)

Libertyville
Sydney Dulak (2025), MF, St. Louis (Division I)
Kate Hopma, GK, Drake (Division I)
Erin Kelly, D, Marian (Ind./NAIA)
Maddy Kopala, D, Purdue Fort Wayne (Division I)
Shannon Phillips (2025), D, IUPUI (Division I)

Lincoln-Way Central
Alex Lehnert, F, Indiana State (Division I)
Brittney Veugeler, D, Southern Indiana (Division I)

Lockport
Emma Czech, D, Southern Illinois-Edwardsville (Division I)
Alyssa Flood (2025), D, Wisconsin-Green Bay (Division I)
Kaylin Klutcharch, MF, Indiana State (Division I)
Ava Kozak (2025), F, Marquette (Division I)
Abbey Mack, MF, Cumberlands (NAIA)
Meghan Mack, D, Cumberlands (NAIA)
Brinlee McNabb, D, Wisconsin-Milwaukee (Division I)
Karolina Skubisz, MF, Lewis (Division II)
Natalie Zodrow, MF, Wisconsin-Milwaukee (Division I)

Loyola
Taylor Richards, F/MF, Wisconsin-Milwaukee (Division I)
Ellie Vehovsky (2025), F, Loras (Division III)
Chloe Zipprich (2025), GK, Colorado (Division I)

Lyons
Caroline Mortonson (2025), Miami (Ohio/Division I)
Josie Pochocki, MF, Southern Indiana (Division I)
 
Marine Leadership
Gloria Salgado, MF, Oakton (NJCAA)

Metea Valley
Cydnie Bayless, MF, Northern Illinois (Division I)
Lucy Burk, F, Northern Michigan (Division II)
Alyssa Gluting , GK, Fairfield (Division I)
Kaylee Hansen, MF, Austin Peay (Division I)
Olivia Hernandez (2025), MF, Marquette (Division I)
Kyleigh Jannisch, MF, Winona State (Division II)
Zoe Kirkman, D, Milwaukee School of Engineering (Division III)
Isabelle Leofanti (2025), F, Kent State (Division I)
Lily Senese (2025), F, Northern Michigan (Division II)

Morton (Berwyn-Cicero)
Carisma Rosales, MF, Marquette (Division I)
Aaliyah Leanos, F, Roosevelt (Division II_
 
Mundelein
Abigail Rounds, GK, Winona State (Division II)

Naperville Central
Callie Tumilty (2025), F, Ohio State University (Division I)

Naperville North
Emily Buescher (2025), D, Minnesota (Division I)
Jacey Sturek, MF, Winona State (Division II)

Neuqua Valley
Brie Clasen, F, Saginaw Valley State (Division II)
Grace Petrina, MF, Wisconsin-Lacrosse (Division III)

New Trier
Charlotte Dellin, F/MF, Fairfield (Division I)
Jaime Elias, F/MF, Texas Tech (Division I)
Josie Noble, MF, Wake Forest (Division I)
Maria Petrakis, MF, Rochester (Division III)
Basie Shannon, D/MF, Idaho (Division I)

Niles North
Addison Lockerby (2025), MF, Virginia Tech (Division I)

Normal
Rayna Powers (2025), MF, Kentucky

Oswego East
Anya Gulbrandsen, MF, Wisconsin (Division I)
Riley Gumm, MF, San Diego State (Division I)
Emma Klosterman, D, Central (Division III)
Bella Rivera, F, Lake Forest (Division III)
Jenna Tindall, GK, Dubuque (Division III)

Payton
Ajla Gradjan, F, UIC (Division i)
Chloe Guzik, GK, Illinois Institute of Technology (Division III)

Plainfield East
Anna Jenkins, GK, Marquette (Division I)

Plainfield North
Lauren Mrugala, MF, Northern Illinois (Division I)

Reavis
Alaina Hernandez, F, Benedictine (Division III)

Richmond-Burton
Layne Frericks, MF, Indiana State (Division I)

Rolling Meadows
Chiara DiVito, F/MF, Loras (Division III)

St. Charles East
Mackenzie Loomis, D, Eastern Michigan (Division I)
Alli Saviano, MF, Southeast Missouri (Division I)

St. Charles North 
Megan Hines, MF, Edgewood, (Division III)
Laney Stark, F, Wisconsin-Green Bay (Division I)
Kyra Treanor, D, Brown (Division I)

St. Francis
Paige Chrustowski , F, Austin Peay (Division I)
Elle Wainscott (2025), D, Northern Illinois (Division I)

Saint Viator
Taylor Brackett, MF, Case Western Reserve (Division III)

Schaumburg
Caroline Chalberg (2025), F, Loras (Division III)

South Elgin
Madelyn Baker, D/MF, Carroll (Division III)

Stevenson
Ellie Egeland, MF, Maryland (Division I)
Ashley Liang, MF, Case Western Reserve (Division III)
Chloe Robinson, D, Illinois-Chicago (Division I)
 
Vernon Hills
Ava Lukyan, MF, Kent State (Division I)
Carly Sides, GK, Northern Michigan (Division II)

Warren
Lorelli Barajas, D, Webster (Division III)
Addison Stanciak (2025), F, Saint Louis (Division I)

West Aurora
Olivia DelToro (2025), F, James Madison (Division I)

Wheaton Academy
Anna Africa, F, Wheaton College (Division III)
Hannah Lindberg, D, Wheaton College (Division III)
Rebecca Schulenburg, F, Cedarville (Division II)

Wheaton North
Zoey Bohmer, GK, Loyola (Division I)

Wheaton Warrenville South
Ashlyn Adams (2025), F, Illinois (Division I)
Mar Dixon (2025), GK, Fairfield (Division I)
Lily Petrie (2025), D, Wisconson-Green Bay (Division I)York
Stella Kohl, MF/D, Loyola (Division I)
Sophia Musial, F/MF, DePaul (Division I)


BOYS; 
(39: 10 Division I; 2 Division II; 21 Division III; 2 NAIA; 4 NJCAA)
​ 
Batavia
Thomas Replogle, GK, Aurora (Division III)
Max Simmons, MF, Aurora (Division III)
Owen Stahl, D, Central (Division III)

Benet
Nick Roe, D, Loyola (Division I)

Crystal Lake South
Nolan Getzinger, MF, Eastern Illinois (Division I)
Chris Slawek, GK, McHenry County (NJCAA)

Disney II
Nethan Guidel,  GK, Concordia Chicago (Division III)

Galesburg
Sam Satisky, MF/F, Lake Forest (Division III)

Herscher
Jaden Jaime, F, Lewis (Division II)

Joliet West
Landon Arzate, F/MF, St. Francis (NAIA)
Adrian Maldonado, F, Aurora (Division III)

Lane
Ethan Peet, D, University of Chicago (Division III)

Latin
Charlie Leonard, D, Pomona (Division III)

Lyons
Collin Sullivan, D, Bucknell (Division I)

Metea Valley
Dylan Ferreira, F, DuPage (NJCAA)

Morton
Max Aquino (2024), MF, UIC (Division I)
Ivan Ramirez (2024), MF, UIC (Division I)
 
New Trier
Liam Myers, D, Bowdoin (Division III)
Aidan O'Neill, MF, Northwestern (Division I)
Ian Vichnick, MF, Carleton (Division III)

North Shore Country Day
Daniel Becker, F, Hamilton (Division III)
Smith Flickinger, D, Skidmore (Division III)

Notre Dame (Niles)
Ian Martinez, MF, Ripon (Division III)
Angel Panora-Garcia, MF, (Division III)
Ryan Shanahan, MF/F, Loras (Division III) 
Max Stalenczyck, MF, Loras (Division III)

Notre Dame (Peoria)
Thomas Graham, D, Bradley (Division I)

Oak Park and River Forest
Easton Bogard, F, Indiana (Division I)
Robert Sambou, F, Southwestern (Division III)
Diego Zarate, D/MF, Western Illinois (Division I)

Plainfield East
Yandel Reyez, MF/F, Aurora (Division III)

St. Charles East
Brandon Garland, D, Carthage (Division III)

Senn
Joseph Gonzalez, MF, Oakton (NJCAA)
Marlon Garcia, jr., D, Oakton (NJCAA)

Springfield
Drew Dejaynes, D, Loras (Division III)

Warren
Lucas Ahonen, MF, Wisconsin-Parkside (Division II)
Diego Torres, MF, Grace (NAIA)

Washington (Chicago)
Alexis Varela, F, Monmouth (Division III)

York
Jayden Waski, F, DePaul (Division I)